Staff

No one forgets a great teacher, and our school’s success is based on professional yet friendly relationship between pupils and our teachers. All staff have the interests of every child at heart, both in and out of the classroom.

Teaching staff

Name Designation Main responsibilities
Mr J. A. Bryant Headteacher Safeguarding DSL
Assessment
Miss N Townshend Deputy Headteacher Teaching and Learning
Curriculum
Maths
Day to Day running of the school
Mrs A Lewis Inclusion Manager Maternity (from October 2018)
Mrs K Seamark Teaching & Learning Lead (YR) EYFS class teacher and Reading Lead
Miss J Pyne Class Teacher YR and RE
Mrs V Cooper Class Teacher YR and Music Lead
Mrs C McAllister Class Teacher Y1 and Spelling and Phonics Lead
Miss E Pugh Class Teacher Y1 and Geography Lead
Miss C Reeve Maternity (from July 2018)  
Mrs J Scott Class Teacher Y2 and DT and Art Lead
Mrs K Lowther Teaching & Learning Lead (Y1&Y2) Y2 and Curriculum Lead
Miss S Morley Class Teacher Y3 and History Lead
Mrs A Seshie Class Teacher Y3 and ScienceLead
Mrs J Livingstone Teaching & Learning Lead (Y3&Y4) Y4 class teacher and Writing Lead
Mrs E Armstrong Class Teacher Y4 and AMA Lead
Mrs J Fenner Class Teacher  Y4 and PE Lead
Mrs L Matthews Class Teacher Maternity (from October 2018)
Miss L Chipperfield Class Teacher Y5 and PSHE Lead
Miss A Stoten Class Teacher Y5 and MFL Lead
Mr P Simmonds Class Teacher Y6 and Maths Lead
Mr L Heard Teaching & Learning Lead (Y5&Y6) Y6 and Computing & Website Lead
Mrs L A Wall Class Teacher SENCO, Based in Y5, PPA cover and EAL and PPG Lead

 

Other teaching staff

Name Designation Main responsibilities
Mrs S Stubley HLTA Based in Y4, PPA cover
Mrs W Hall HLTA Based in Y4, PPA cover
Mrs P Rowland Learning mentor  

 

Teaching support staff

Name Designation Main responsibilities
Mrs C Gray EY LSA  
Mrs M Betts EY LSA  
Mrs K Devonald EY LSA  
Mrs S Reynolds Y1 LSA  
Mrs D Wright Y1 LSA Key worker
Mrs D O'Neill Y1 LSA  
Mrs S Jones Y1 LSA Key worker
Mrs S King Y2 LSA  Key worker
Mrs G Cooper Y2 LSA  Key worker
Mrs H Wannell Y2 LSA   
Mrs A Ellis Y3 LSA Key worker
Mrs C Thatcher Y3 LSA Key worker
Mr S Braithwaite Y3 LSA Key worker
Mrs S Gurden Y3 LSA Key worker
Mrs S Lander Y4 LSA Key worker
Mrs T Nightingale Y4 LSA Key worker
Mrs S Mycroft Y5 LSA Key worker
Mrs J Gee Y5 LSA Key worker
Mrs L Humphreys Y5 LSA Key worker
Mrs D Blake Y5 LSA Key worker
Mrs N Grant Y5 LSA  Key worker
Mrs G Dodd Y6 LSA Key worker
Mrs R Lucey Y6 LSA Key worker
Mrs K Calder Y6 LSA Key worker

 

Administrative staff

Name Designation Main responsibilities
Mrs H Sloane Office staff Admin
Mrs T Lee Office staff HR, Safeguarding and Health & Safety
Mrs Z Byrne Office staff Finance and Premises

 

Midday staff

Name Designation  
Mrs D Durkan MDA supervisor  
Mrs C Mitchell MDA supervisor  
Mrs L Waters MDA  
Mrs H Sloane MDA  
Mrs A Price MDA  
Mrs S Reed MDA  
Mrs T Nugent MDA  
Mrs K Mellowship MDA  
Mrs S Lyon MDA  
Mrs J Cayzer MDA  
Mrs B Haste MDA  
Mrs T Johnson MDA  
Mrs G Cooper MDA  
Mrs M Jacks MDA  
Mrs D Blake MDA  
Mrs Kn Calder MDA  
Mrs T Nightingale MDA  
Mrs C Lempriere MDA  
Mrs T Bradford MDA  
Mrs J Gee MDA  
Mrs C Thatcher MDA  
Mrs N Grant MDA  
Mrs L Humprhreys MDA  
Mrs E Boateng-Sarpong MDA  

 

Premises/Cleaning staff

Name Designation  
John O'Brien Site manager  
Mrs S Lyon Cleaner  
Ms R Emiline Cleaner  
Mrs S Faulkes Cleaner  
Mrs D Durkan Cleaner  
Mrs L Ball Cleaner  

 

Cooks

Name Designation  
Mrs L Luke Cook  
Mrs L Ball Cook  
Mrs H Baker Cook  

 

Breakfast Club staff

Name Designation  
Mrs A Price Breakfast club  
Mrs S Reed Breakfast club  
Mrs S Lyon Breakfast club  
Mrs D Durkan Breakfast club supervisor  
Mrs L Luke Breakfast club