Staff

No one forgets a great teacher, and our school’s success is based on professional yet friendly relationship between pupils and our teachers. All staff have the interests of every child at heart, both in and out of the classroom.

Teaching staff

Name Designation Main responsibilities
Mrs C. Dawson Interim Headteacher Safeguarding (Designated Safeguarding Lead), Assessment and Leadership & Management, Behaviour & Attitudes
Miss K Lowther Assistant Headteacher Deputy DSL (Designated Safeguarding Lead), Teaching & Learning Lead (Y1&Y2), Quality of Education, Curriculum Lead, Teaching & Learning
Mrs E Armstrong SENCO Special Educational Needs Co-Ordinator and EAL

Mrs V Cooper
Teaching & Learning Lead (EYFS) EYFS & Music Lead
Miss J Rushen Class Teacher EYFS/Y1 and RE Lead
Mrs D Thurston Class Teacher Y1 
Miss E Pugh Class Teacher Y1 and Geography Lead
Mrs A Seshie Class Teacher Y2 and Science Lead
Miss S Morley Class Teacher Y2 and History Lead
Mrs J Scott Class Teacher Y3 Teacher and Art Lead
Mrs F Dhaled Class Teacher Y3 Teacher
Mrs E Pollington Class Teacher Y4 
Mrs H McGoldrick Teaching & Learning Lead (Y3&Y4) Y4 
Mrs J Fenner Class Teacher  Y5 
Miss H Anderson Class Teacher Y5 
Mrs L Matthews Class Teacher Y5 and SMSC / Workload & Wellbeing Lead
Mrs J Livingstone Class Teacher Y6 and Reading Lead
Mr L Heard Teaching & Learning Lead (Y5&Y6) Y6 and Computing Lead
Mrs C Smith Class Teacher Mental Health and First Aid Lead

 

Other teaching staff

Name Designation Main responsibilities
Mrs S Stubley HLTA PPA cover
Mrs W Hall HLTA PPA cover
Mrs P Rowland Learning Mentor  
Miss D Cutter Communication Support Worker  

 

Teaching support staff

Name Designation
Mrs C Gray LSA
Mrs M Betts LSA
Mrs K Devonald LSA
Mrs D Wright LSA
Mrs S Jones LSA
Mrs G Cooper LSA 
Mrs A Ellis LSA
Mr S Braithwaite LSA
Mrs S Lander LSA
Mrs T Nightingale LSA
Mrs S Mycroft LSA
Mrs L Humphreys LSA
Mrs N Grant LSA
Mrs G Dodd LSA
Mrs R Lucey LSA
Mrs K Calder LSA
Miss L Gregory LSA
Mrs E Davis LSA
Mrs V MacGregor LSA

 

Administrative staff

Name Designation
Mrs H Sloane Support Officer
Mrs T Lee Support Officer
Mrs Z Byrne Support Officer

 

Midday staff

Name Designation  
Mrs K Calder MDA supervisor  
Mrs A Price MDA  
Mrs S Reed MDA  
Mrs T Nugent MDA  
Mrs K Mellowship MDA  
Mrs S Lyon MDA  
Mrs J Padmore MDA  
Mrs T Johnson MDA  
Mrs G Cooper MDA  
Mrs N Grant MDA  
Mrs E Davis MDA  
Mrs V MacGregor MDA  
Mrs C Rawlinson MDA  
Mrs N Aherne MDA  
Mrs H Burnall MDA  
Mrs E Marlton MDA  

 

Premises/Cleaning staff

Name Designation  
Nick Stone Site Manager  
Ms R Emiline Cleaner  
Mrs S Faulkes Cleaner  
Mrs T Bangawa Cleaner  
     

 

Cooks

Name Designation  
Mrs N Wilson Head Cook  
Mrs L Luke Cook  

 

Breakfast Club staff

Name Designation  
Mrs A Price Breakfast Club  
Mrs S Reed Breakfast Club  
Mrs S Lyon Breakfast Club  
Mrs D Durkan Breakfast Club   
Mrs L Luke Breakfast Club